papieskie intencje

Papieskie intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2020

Na początku 2019 roku (15 stycznia), Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2020 roku:

Styczeń 2020

Intencja ewangelizacyjna: o promocję pokoju na świecie.

Módlmy się, aby chrześcijanie i ci, którzy należą do innych religii oraz ludzie dobrej woli umacniali pokój i sprawiedliwość na świecie.

Luty 2020

Intencja powszechna: o usłyszenie wołania migrantów.

Módlmy się, aby głos braci migrantów, którzy wpadli w ręce przemytników, pozbawionych skrupułów, był usłyszany oraz wzięty pod uwagę.

Marzec 2020

Intencja ewangelizacyjna: za katolików w Chinach.

Módlmy się, aby Kościół w Chinach zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.

Kwiecień 2020

Intencja powszechna: o wyzwolenie od uzależnień.

Módlmy się, aby wszystkie osoby będące pod wpływem uzależnień otrzymały pomoc i były otoczone opieką.

Maj 2020

Intencja ewangelizacyjna: za diakonów.

Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

Czerwiec 2020

Intencja ewangelizacyjna: o drogę serca.

Módlmy się, aby ci, którzy cierpią odnaleźli swoje drogi życia, pozwalając się dotknąć Sercu Jezusa.

Lipiec 2020

Intencja powszechna: za nasze rodziny.

Módlmy się, aby dzisiejszym rodzinom towarzyszyły: miłość, szacunek oraz rada.

Sierpień 2020

Intencja powszechna: za ludzi morza.

Módlmy się za wszystkie osoby, które pracują oraz żyją na morzu, łącznie z marynarzami, rybakami oraz za ich rodziny.

Wrzesień 2020

Intencja powszechna: o szacunek dla zasobów planety.

Módlmy się, aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.

Intencja ewangelizacyjna: za misję świeckich w Kościele.

Módlmy się, aby wierni świeccy, a szczególnie kobiety, na mocy chrztu, w większym stopniu byli włączani w podejmowanie odpowiedzialności za Kościół.

Listopad 2020

Intencja powszechna: sztuczna inteligencja.

Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia.

Grudzień 2020

Intencja ewangelizacyjna: za życie modlitwy.

Módlmy się, aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.

Czym są intencje papieskie?

Gdy słyszy się na nabożeństwach zwrot „pomódlmy się w intencjach Ojca Świętego”, niektórzy myślą, że chodzi tu np. o modlitwę za zdrowie Papieża, jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ojciec Święty wyznacza intencje na poszczególne miesiące każdego roku i zaprasza wiernych do włączenia się w modlitwę w tych intencjach. Zazwyczaj jest to jedna intencja miesięcznie, powszechna lub ewangelizacyjna.

Czy są jakieś przypisane modlitwy dla danej intencji?

Nie ma konkretnych modlitw, które powinny być odmawiane w aktualnej intencji. Jednak Światowa Papieska Sieć Modlitwy – Apostolstwo Modlitwy (oficjalna polska strona dostępna jest tutaj) – stworzyła ciekawą aplikację o nazwie Click to Pray. Ułatwia ona modlitwę w intencjach papieskich i podaje konkretne treści, którymi można się pomodlić w każdej miesięcznej intencji 2020 roku.

Skąd biorą się intencje papieskie?

Są one owocem refleksji nad aktualnymi wydarzeniami dziejącymi się na świecie oraz efektem rozmów z osobami spotkanymi podczas swoich pasterskich wizyt. Intencje te są odpowiedzią na różne wyzwania i trudności przed którymi stoją ludzie różnych kontynentów. Więcej o tym, czym są i skąd pochodzą intencje papieskie, można przeczytać tutaj.

Zredagował ks. Krzysztof Śniadoch SAC

Cytat

św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wspomnienie

Tomasza, Juliana

„Nie istnieje sytuacja tak beznadziejna, żeby węglowodany nie mogły jej poprawić.”
Olivia Goldsmith

2 Sm 6, 12b - 15. 17 - 19
Mk 3, 31 - 35

Pielgrzymka do Izraela i Jordani szlakiem biblijnym